Xtrem.ro

Raliului Memorial Giurgiu 1904 - editia XIV - rezultate

Publicat: 24 Sep 2012 14:06

Retromobil Club Romania a organizat sambata 22 septembrie a XIV-a editie a "Raliului Memorial Giurgiu 1904" evenimentul cu cea mai indelungata traditie in calendarul R.C.R.

Editia din acest an a raliului s-a bucurat de o participare record (59 de echipaje) si a fost una dintre cele mai spectaculoasa de pana acum, cu numeroase probe speciale care au pus la incercare atat pilotii cat si masinile.

Raliul reediteaza anual cu vehicule istorice primul raliu organizat in Romania la 22 septembrie 1904. Editia din acest an a raliului a fost castigata de echipajul Dudi Levente/Romer Klaudia Isabella (Dacia 1100 - 1970), urmat de Gabriel Stanciu/Cori Gramescu (Volvo 123 GT - 1967) si Stefan Alexandru - Vrabie Stefan (Rover P5 - 1965).

Raliul Memorial Giurgiu 1904 s-a desfasurat dupa urmatorul program:

9:00=>9:45 Baneasa Shopping City - Sosirea echipajelor participante , verificari,
validare inscrieri, inscriptionare automobile, distribuire roadbook/carnet de bord,
sedinta tehnica
10:00 Baneasa Shopping City - Start raliu - Etapa I Bucuresti-Giurgiu-Comana (144 Km)
13:07 Comana - Finish Etapa I Neutralizare. Bufet suedez.
14:30 Comana - Start Etapa a II-a (63,4 Km)
16:05 Baneasa Shopping City - Finish Etapa II
16:30 Baneasa Shopping City - Start Etapa III (26,9 km)
17 :10 Baneasa Shopping City - Finish Etapa III / raliu
18:00 Afisarea rezultatelor
18:15 Festivitatea de premiere

Iata si rezultatele raliului Memorial Giurgiu 1904:

Clasament General
1. Dudi Levente/Romer Klaudia Isabella (Dacia 1100 - 1970)
2. Gabriel Stanciu/Cori Gramescu (Volvo 123 GT - 1967)
3. Stefan Alexandru - Vrabie Stefan (Rover P5 - 1965).

Clasament Grupa C-D
1. Dan Cazacu / Florina Cazacu (Skoda 1100 OHV - 1938)
2. Paul Pascu - Raymond Manu (Citroen Traction - 1939)
3. Razvan Badulescu / Nicu Tataranu (Ford A Roadster - 1931)

Clasament Grupa E
1. Dumitru Chirea / Ionut Oprea (Cadillac De Ville Coupe 1959)
2. Victor Tenovici / Laura Tenovici (VW 1200 -1958)
3. Ionut Rotaru / Monica Rotaru (Porsche 356 - 1960)

Clasament Grupa F
1. Dudi Levente/Romer Klaudia Isabella (Dacia 1100 - 1970)
2. Gabriel Stanciu/Cori Gramescu (Volvo 123 GT - 1967)
3. Stefan Alexandru - Vrabie Stefan (Rover P5 - 1965)

Clasament Grupa G
1. Ovidiu Magureanu / Cristinel Calugarita (Dacia 1300 - 1972)
2. Manu Alexandru / Balasoiu Catalin (Mercedes 280 SE - 1977)
3. Necula Gheorghe / Necula Iulian (BMW 1602 - 1972)


Premii speciale:

- Cel mai vechi automobil care a terminat cursa : Ford A Roadster (1931 - Razvan Badulescu/Nicu Tataranu)
- Cea mai mica cilindree Fiat 600 D (1965 - Bogdan Cojocaru/Mihai Dragos)
- Echipajul care a parcurs cea mai mare distanta pentru a se alinia la start Dumitru Chirea / Ionut Oprea (Cadillac De Ville Coupe 1959)
- Castigatorii Probelor Speciale 7-8-9 au primit urmatoarele premii :
Cupa Jean Calcianu - Cristian Luca/ Mihaela Luca - Dacia 1100 (1968)
Cupa Petre Cristea - Cezar Margarit - Zastava 1300 (1965)
Cupa Eugen Ionescu Cristea - Necula Gheorghe/Necula Iulian - BMW 1602 (1972)

Sursa: Retromobil Club Romania

 

Sondaj

Cum ai prefera sa fii legat daca ai practica bungee jumping?